Röd på huden

Svar

stefan Ämne Röd på huden
Hej, jag har haft min urinstomi i snart 4 månader och börjar så smått vänja mig, men just nu så har jag ett problem med att huden under och även lite runt om blivit röd och att det blivit något som liknar "finnar" runt om. Några tipps att få bort detta?
Stefan
eva.vinkvist@ilco.nu
Hej. Jag är själv inte urostomiopererad men jag tycker du ska ta kontakt med din stomiterapeut/sköterska så får du tips av henne. MVH/Eva
lillan
Hej,jag har kolonstomi,fick en kort stomistump.Så när plattan kommer på så ser det först bra ut,men sedan blir det en klipa nertill,har i pasta där men den låssnar lätt.Har också vid enstaka gånger en smärta och så blir bajset sååå tunnt som kommer ut,och ibland blir det en tjock sträng av bajs ,vad är det som häder är det tarmen som kniper ihop sig,och sedan vidgar sig obehaglit är det lite iallafal .Hoppas någon kan svara
moeler
Stefan - jag har också haft problem med huden under stomin. Jag iofs ileostomi men jag tror problemen är de samma. Jag använder olika hudskydd som jag har fått av stomisyrran. Trio Siless är jättebra och sen har jag en salva som heter Chiron. Testa dem - det funkar för mig!

Du har inte rätt behörighet

Du måste logga in för att kunna skriva i detta forum

Registrera en användare

Annonser

B Braun
Ergonordic
Coloplast