Coloskopi efter stomioperation

Svar

mia Ämne Coloskopi efter stomioperation
Gjorde colostomioperation i augusti. Nu i början av november ska jag göra coloskopi. Har gjort skopi 2 ggr tidigare, men då genom den "normala" vägen. Nu ska den alltså göras i stomin :/

Någon som har erfarenhet?

M-L
Jag ska in oc göra en endoskopi och jag har en stomi opererad för ändtarmscancer 23 maj förrra året. Har gjort detta innan stomin då fick jag phosboral eller vad det heter. Det var vidrigt. Nu ska jag dricka Laxabon och det ska visst vara ännu värre har jag hört. En sak jag tycker är Jätte dåligt på Karlstad Lasarett är att man bara skickar ut information utan att kolla upp om man har stomi eller inte. Jag fick recept på att jag skulle ta toilax hur då? jag tsoppar inte in något i min tarm självmant. Jag ringde min stomi sköterska och hon sa att man inte ska stoppa in något där. Jag vet ytterligare en till som fick utskick på att ta klyx och gjorde det när personen i fråga lom dit skrattade läkaren att det skulle denne inte gjort men det var inget farligt.
Nu litar jag inte på alla dessa utskick jag tycker att det borde bli bättre koll. Jag tänker på äldre människor som bara gör det som står. Man måste vara frisk för att vara sjuk.
Jag är rädd att det ska bli sånt tryck på tarmen när jag ska ta laxabon att det kan uppstå något fel. Just nu mår min tarm bra.
Hälsningar M-L

Du har inte rätt behörighet

Du måste logga in för att kunna skriva i detta forum

Registrera en användare

Annonser

B Braun
Ergonordic
Coloplast